Výsevy – téma věčné i vděčné…

Každý z nás, nebo spíše naprostá většina z nás, každoročně vyseje určité množství kaktusových, ale i jiných, semen. Netvrdím, že jsem nějaká výjimka, i když je pravdou, že jsem měl sem tam „prostoje″ a některý rok nevysel nic. Ale ta léta by se asi dala spočítat na prstech jedné ruky, ale to teď není důležité. Letos jsem se také chystal vysít pár porciček, abych nevyšel ze cviku. Techniku výsevu, kterou provozuji, raději nebudu popisovat, jednak bych tím mohl ortodoxní povahy urazit a jednak to také není důležité. Vždyť co kaktusář, to způsob vysévání, a každý jsme svým způsobem spokojeni. Není tedy důvod tuto stránku rozpitvávat. Jen uvedu, že je to něco mezi „Fleischerem″ a volným výsevem a každý rok se poněkud mění poměr mezi těmito krajními póly. Dále že nepoužívám chemii (ještě z dob, kdy jsem kouřil, a cigarety v prstech od různých mořidel neměly tu správnou chuť) kromě peroxidu vodíku do zálivky a k postřikům vysetých semen, ani výsevní substrát nijak nesterilizuji nebo neošetřuji (nevařím, nepeču), kromě již zmíněného postřiku peroxidem. Je pravdou, že občas výsevní radovánky skončí dřív, než mohou pořádně začít, ale mám dojem, že to k této stránce kaktusaření patří, a kdyby se nám vše dařilo na 100 procent, asi by nás to moc dlouho nebavilo. A takhle je stále co vysévat…

A teď už se snad dostanu k tomu, proč vlastně píši. Během jara jsem hledal ve starších časopisech, které mám v krabicích na půdě (za více než 30 let je jich už opravdu dost). A v krabici označené mj. i rokem 2006 jsem objevil ještě ani neotevřenou bublinkovou obálku – byla to semínka, která jsem si tenkrát objednal v jedné domácí podzimní akci semen, tedy semínka osm let stará a skladovaná asi dost nevhodně (?) – v létě teploty kolem 40 st. C, v zimě kolem nuly, ale nespornou výhodou celoroční tma. Nejdříve jsem mávl rukou, že holt mám smůlu a mohlo z toho být pár semenáčů, které by letos už dost možná kvetly… Ale stalo se. Za pár dní se mi to rozleželo. Zase tolik semen jsem se nechystal vysít, a tak nějakých třicet (přesněji 32) pokusných porciček se už ztratí, a tak jsem semena koncem dubna obvyklým způsobem vysel a umístil na vyzkoušené místo pod parepet ve skleníku.

Dával jsem šanci velkosemenným druhům, které by si mohly podržet klíčivost po delší dobu (což se i obecně traduje), a docela byl zvědavý, jak to dopadne. Nakonec jsem byl překvapený, protože kupodivu nejvíce (relativně) vyklíčily drobnosemenné neoporterie, zatímco opuncie ani jedna (Micropuntia pulchella RP 43, Warm Sprigs, Nv jsem vyséval – od stejného dodavatele – ještě jednou v roce 2008 a tehdy vyklíčila dvě semena a dodnes „opatruji″ poslední semenáč, poslední asi proto, že jsem je od počátku umístil venku od jara do podzimu bez krytu, ale tyto opuncie asi chtějí přece jen více tepla), a to ani tefrokaktusy, žádná eskobárie, žádný austrokaktus, ani jeden sklerokaktus, jeden echinocereus, dvě semena Pediocactus winklerii RP 103, Ut, třináct semen Escobaria missouriensis robustní, vel květy, a dvě semena Escobaria missouriensis var. marstonii větší květy, trsovitá. Charakteristika této neobeseje v nabídce mne zaujala, protože jsem vždy var. marstonii měl za malé, jednotlivě rostoucí rostliny s malými květy, tak doufám, že dostanu příležitost se o její pravdivosti přesvědčit.
Pokud jde o semena tefrokaktusů, u těch jsem doufal, že by něco vyklíčit mohlo, protože v r. 2009 jsem vyséval několik porcí tefrokaktusů od Josefa Odehnala. Semena klíčila překvapivě dobře (čerstvá semena z r. 2008) a navíc jsem výsevní květináčky po přepikýrování nezlikvidoval, ale vystěhoval před skleník a nechal je svému osudu. Po několik let vždy ještě něco doklíčilo, a to i navzdory tomu, že květináčky přes zimu zamrzly…

Závěrem už asi jen malé zhodnocení pokusu, i když nejsem systematický typ, a každá přílišná „narýsovanost
mi nedělá moc dobře.
Vysel jsem tedy zhruba 750 zapomenutých semen, vyklíčilo celkem 54 semenáčků, což představuje asi 7procentní úspěšnost. (Na tomto místě je třeba ještě uvést, že zřejmě vyklíčilo – do 14 dnů po výsevu – podstatně více semen, protože jsem výsevy nijak moc nekontroloval, a v půli srpna bylo znát, že v květináčcích je i dost mumií). A i když vyklíčila semena u druhů, u kterých jsem to moc nepředpokládal, a naopak nevyklíčila ta, která jsem favorizoval, mám minimálně trochu dobrý pocit, že jsem alespoň něco „zachránil
″. Navíc myslím, že ty druhy s velkými semeny zaliji ještě jednou na jaře – co kdyby?

Vysévána byla následující semínka:
Austrocactus bertinii, peninsula Valdez
Austocactus coxii
A
ustrocactus aff. hibernus, Las Leñas, Mend., F1 z IS
Austrocactus patagonicus
Echinocereus
coccineus var. roemerii DJF 789.25, Kimble Co., Tx
Echinocereus coccineus var. SB 201, Manzano Mts., NM
Echinocereus coccineus ssp. paucispinus, FH 110.0, Torrance Co., NM
Echinocereus triglochidiatus DJF 1145, Alamogordo, NM
Echinocereus triglochidiatus ssp. mojavensis f. inermis, menší, holý
Echinocereus viridiflorus DJF 1470, Hot Springs, SD
Escobaria missouriensis DJF 1669, Hot Springs, SD
Escobaria missouriensis robustní, vel květy
Escobaria missouriensis var. marstonii - větší květy, trsovitá
Escobaria vivipara SB 312, Meade, Ks
Escobaria vivipara SB 923, Keith Co., Nb
Escobaria vivipara var. bisbeeana DJF 284
Mammillaria wrightii, velkokvětá
Neoporteria andicola, Saladillo, 1500 m, IS
Neoporteria taltalensis, Valle de San Ramon,
Neoporteria sp. Los Andes, zahnuté trny, IS
Neoporteria sp. Rio Choapo, robustní, IS
Opuntia compressa, Momoth Co., NJ, beztrnná, na skalku
Micropuntia pulchella RP 43, Warm Sprigs, Nv
Pediocactus despainii San Rafael Swell, Ut
Pediocactus winklerii RP 103, Ut
Pyrrhocactus umadeave, Santa Rosa de Tasil, Salta, Arg.
Sclerocactus glaucus FH, De Beque, Colo,
Sclerocactus brevispinus RP 25, Duchesne Co., Ut
Soehrensia bruchii var. nivalis, Abra Blanca, 4000 m, IS
Tephrocactus (Cumuloopuntia) berterii, 10 km sev. od Caldera, IS
Tephrocactus berterii, El Trapiche
Tephrocactus (Maihueniopsis) ovata, Villavincenzo, Mendoza

Vyklíčilo:
Echinocereus viridiflorus DJF 1470, Hot Springs, SD – 1

Forma N. missouriensis
Escobaria missouriensis robustní, vel květy – 13

Dva semenáče N. missouriensis var. marstonii
Escobaria missouriensis var. marstonii větší květy, trsovitá – 2

Neoporteria andicola
Neoporteria andicola, Saladillo, 1500 m, IS – 6

Neoporteria taltalensis
Neoporteria taltalensis, Valle de San Ramon – 6

Neoporteria sp. Rio Choapo
Neoporteria sp. Rio Choapo, robustní, IS – 25

Pediocactus winklerii RP 103, Ut – 2